Американските власти предупреждават за уязвимост на подводните кабели

21 сеп. 2024, 19:12
,
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Американски официални лица предупреждават за повишена руска активност около подводните кабели, която може да доведе до потенциални саботажи на критична част от световната интернет инфраструктура. Властите изразиха притеснения, че Русия ще предприеме действия по заплахата, която Дмитри Медведев отправи миналата година. В нея се говори, че „няма ограничения, дори морални“, които биха спрели Русия да унищожи кабелите по океанското дъно, които обезпечават комуникацията на „враговете“.

Имаше няколко атаки на подводна инфраструктура, включително на газопровода Северен поток, а по-рано през тази година бяха повредени кабели, минаващи през Червено море.

Тези кабели представляват фиброоптика, по която минават данните, тоест интернета между континентите. Общата дължина на всички кабели е над 1 милион километра и около 95 % от всички данни, които се пращат по интернет минават по тях.

Как може да се осъществи саботаж на тези кабели?

По няколко начина, смята експертът по морска сигурност, Кристиан Бюгер. Най-лесно е чрез физическо увреждане, като например с теглене на котва по морското дъно, което може да бъде обявено за инцидентна повреда от риболовни кораби. Корабите могат да спрат автоматичната идентификационна система и да повредят кабелите, като това действие не може да се докаже.

ЕК анализира уязвимостта на такива кабели след саботажа на Сверен поток и установява, че инфраструктура може да бъде повредена с много малко ресурси и способности и няма как да се разбере дали това е било умишлено или не, защото кабелите са много дълги и над тях няма никакво наблюдение.

След като бъдат повредени, операторите могат да разберат къде, но не и как. Колкото повече кабели са повредени, толкова по-близо е прекъсване на интернет и това зависи от броя кабели, достигащи до дадена държава. Например Азорските острови, Ирландия, Малта и Кипър са по-уязвими, защото те имат по-малко резервни варианти за пренасочване на трафика.

Друга уязвима локация е Червено море, откъдето минават общо 16 кабела, свързващи Европа с Азия.

Цел могат да са и отделни кабели, които свързват военни бази, за да се саботира връзката с наблюдателни системи в океана. Като цяло, експертите не смятат, че координирана масирана атака над тези кабели е вероятна, защото подобни действия биха насочили подозренията към извършителя.

Страните с излаз на океана разполагат с т.нар ексклузивна икономическа зона – 200 морски мили (321 км) от брега, като за нея няма много ясни правила. След тази граница е открито море, което е „ничия земя“ и регулациите там са още по-неясни. По-голяма част от кабелите, касаещи ЕС са именно в открито море.

ЕС все още работи по регулации за тези две зони, като някои от страните имат такива стратегии, а други – не.

Източник: Euronews

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари