Франция не подкрепя споразумението за свободна търговия между ЕС и Меркосур

19 ное. 2024, 10:26
,
the flags of the EU and Mercosur
 Автор: AleksM
Прочетена:

Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и страните от Меркосур (Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай) отново разтърсва европейската политика. Докато испански, френски и полски селскостопански организации отново излизат по улиците в знак на протест, изпълнителната власт на Общността все още се надява да подпечата този пакт преди края на годината.

От европейска страна Франция остава против това търговско споразумение. Миналата неделя френският президент Еманюел Макрон се срещна с аржентинския си колега Хавиер Милей преди Г-20 в Бразилия. След срещата той повтори, че Франция няма да подпише документа „какъвто е“.

Споразумението беше подписано през 2019 г., но все още предстои ратификацията му. Министърът на земеделието, рибарството и храните Луис Планас защити търговското споразумение в понеделник, при пристигането си на срещата с европейските си колеги, в столицата на общността. Според министъра, в случая с Испания само 400 милиона хранителни продукти се продават на Меркосур, докато 4000 се внасят. Това споразумение ще позволи увеличаване на квотите за внос в ЕС за определени продукти като говеждо, птиче и свинско месо, както и мед и захар.

Европейските селскостопански асоциации обвиняват тези търговски споразумения с трети страни, че отварят вратата за нелоялна конкуренция, тъй като тези селскостопански продукти не са изправени пред същите екологични и социални изисквания, като европейските култури и месо. „Дори с допълнителен инструмент за устойчивост, чиито подробности остават неясни, е ясно, че страните от Меркосур не са в състояние да приемат подобни стандарти, наложени на европейските фермери. Не можем да приемем споразумение, което наказва производителите от ЕС за спазването на тези стандарти, като същевременно позволява внос от държави, които не отговарят на същите изисквания. Освен това, споразумението рискува да насърчи търговията с продукти, свързани с влошаване на околната среда и загуба на биологично разнообразие в страните от Меркосур, особено Бразилия. Тези последици могат да бъдат опустошителни за околната среда и селското ни стопанство. „Трябва също така да вземем предвид последиците за хуманното отношение към животните, тъй като стандартите, прилагани в страните от Меркосур, не съответстват на тези в ЕС, което може да подкопае усилията ни за насърчаване на етичното отношение към животните“, казва Копа-Когека, организацията който обединява европейски организации на фермери и животновъди.

Брюксел твърди, че в замяна на навлизането на тези продукти от Латинска Америка ще бъдат премахнати и митата върху европейски продукти като зехтин, вино, плодове, зеленчуци и свинско месо.

Тракторите се върнаха по пътищата на Франция, поставяйки Еманюел Макрон в трудна позиция. След лошите резултати от европейските избори, вътрешната му слабост също така означава, че способността му да наложи вето на споразумението на европейско ниво е намаляла. В коридорите на ЕС има надежда, че той в крайна сметка ще отстъпи.

Испания възнамеряваше подписването на този пакт да стане по време на испанското председателство на Съвета на ЕС, което се проведе между 1 юли и 31 декември 2023 г., но това не беше възможно. През юни 2023 г. Европейската комисия представи нова стратегия, която се стреми да противодейства на нарастващото влияние на Китай в региона. През последните години азиатският гигант увеличи многократно инвестициите си в стратегически сектори в Латинска Америка до точката на стартиране на нов Път на коприната.

В този нов интерес към Южна Америка търговските споразумения придобиват особено значение. Боливия, Аржентина, Чили, Мексико и Перу контролират повече от 67% от световните ресурси на литий. Този метал е от съществено значение за производството на електрически батерии, които заменят двигателите с вътрешно горене. Европейският съюз превърна борбата с изменението на климата в един от основните си приоритети, но зависи от трети страни за получаване на суровини.

 

Източник: LA RAZON

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари