Трети човек с мозъчен имплант „Нюралинк“

14 ян. 2025, 14:31
,
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Трети човек получи имплант от компанията на Илон Мъск, която се занимава с разработването на интерфейси между мозъка и компютрите.

„Нюралинк“ е една от многото организации, които работят върху връзката между мозъка и компютрите, включително конкурентни стартъпи в Европа.

„Имаме… трима души с импланти от „Нюралинк“ и всички функционират добре“, заяви Мъск по време на интервю на събитие в Лас Вегас, предавано на живо в социалната му платформа Екс.

От първия мозъчен имплант преди около година, Мъск каза, че компанията е подобрила устройствата, като добави повече електроди, по-висока пропускателна способност и по-дълъг живот на батерията. „Нюралинк“ се надява да имплантира експерименталните устройства на още 20-30 души тази година. Мъск не разкрива подробности за последния пациент, но има актуализации за предишните.

Вторият пациент, който е с травма на гръбначния стълб, получи импланта миналото лято и с негова помощ играе видео игри и се учи да използва софтуер за създаване на 3D обекти.

Първият пациент, също парализиран след травма на гръбначния стълб, сподели, че устройството му помага да играе видео игри и шах.

Според американска база данни за изследвания в момента се провеждат над 45 клинични изпитания за мозъчно-компютърни интерфейси (BCI). Усилията са насочени към лечение на мозъчни разстройства, преодоляване на мозъчни травми и други приложения.

Много изследователски лаборатории вече са демонстрирали, че хората могат точно да управляват курсори на компютри чрез BCI, казва Раджеш Рао, съдиректор на Центъра за невротехнологии към Университета на Вашингтон, САЩ.

Рао отбелязва, че „Нюралинк“ се отличава в две отношения: използването на робот за имплантиране на гъвкави електроди в човешкия мозък и способността на тези електроди да записват от повече неврони в сравнение с други интерфейси.

Въпреки това, Рао посочва, че предимствата на подхода на „Нюралинк“ все още не са доказани, а някои конкуренти превъзхождат компанията в други аспекти. Например компании като Synchron и Blackrock Neurotech вече провеждат клинични изпитания с хора, използвайки по-малко инвазивни или по-разнообразни подходи.

Засега нито една BCI технология не е комерсиално достъпна, а използването ѝ се регулира от държавните регулатори.

Източник: Euronews

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари