Доналд Тръмп подписа серия от укази в първия си ден като президент на САЩ, изтегляйки страната от Парижкото споразумение за климата и отменяйки санкции срещу насилствени израелски заселници.
В един от многото изпълнителни укази, подписани малко след като положи клетва като 47-ми президент на САЩ в понеделник, Тръмп извади страната от Парижкото споразумение за климата — повтаряйки ход от първия си мандат, който беше отменен от наследника му Джо Байдън.
По време на реч на бала за командващия въоръжените сили, Тръмп заяви, че САЩ ще постигнат „мир чрез сила“, израз, често приписван на 40-ия президент Роналд Рейгън.
„Ще измерваме успеха си не само с битките, които печелим, но и с войните, които приключваме, а може би най-важното — с войните, които изобщо не започваме. Това се нарича мир чрез сила,“ каза Тръмп.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски коментира изявлението му в социалните мрежи, казвайки: „Президентът Тръмп винаги е решителен, а политиката за мир чрез сила, която той обяви, предоставя възможност за укрепване на американското лидерство и постигане на дългосрочен и справедлив мир, който е наш основен приоритет.“ Подробности за това как Тръмп планира да посредничи за мирно споразумение между Русия и Украйна обаче липсват.
На въпрос от репортер в Белия дом дали вярва, че Израел и Хамас ще спазят историческото споразумение за прекратяване на огъня, Тръмп каза: „Това не е наша война, това е тяхна война. Но не съм уверен.“
Дни по-рано Тръмп си приписа заслугата за споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Хамас, продукт на месеци преговори между САЩ, Катар и Египет.
С друг указ, Тръмп временно спря всички американски програми за чуждестранна помощ за 90 дни, докато бъде направен преглед. Това е ход, който държавният секретар Марко Рубио намекна преди седмица.
Последният отчет за чуждестранната помощ по времето на Байдън показа, че 68 милиарда долара са били отделени за инициативи в 204 страни и региони, включително помощ при бедствия, здравеопазване и продемократични програми.
Държави като Израел, Египет и Йордания са едни от най-големите получатели на американска чуждестранна помощ и е малко вероятно да претърпят големи съкращения, поне в краткосрочен план, тъй като техните дарения са включени в пакети, установени преди десетилетия.
На пресконференция в Овалния кабинет Тръмп също заяви, че „Испания е много назад“ в разходите за НАТО. Той дори попита дали Испания е част от „БРИКС“.
Тръмп обяви, че няма да наложи веднага обещаните мита върху Канада и Мексико, но ще въведе нови мита за Канада на 1 февруари.
Източник: Euronews