Кои са алтернативите на Старлинк в Украйна

22 апр. 2025, 15:26
,
96
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Заплахата да бъде прекратен достъпът на Киев до сателитната мрежа Старлинк може да има дългосрочни последици за войната. За да избегнат това, украинските власти търсят алтернативи от ЕС.

„Илън Мъск всъщност е пазителят на свързаността на Украйна на бойното поле. А това е стратегическа уязвимост“, предупреждава Артюр Де Лиедекерк, старши директор по европейските въпроси в Rasmussen Global.

Евродепутатът Кристоф Грюдлер от групата „Обнови Европа“ настоява, че ЕС има алтернатива: „Ясно е, че разполагаме със средствата да заменим Старлинк“, казва той.

Френският евродепутат обаче не желае това да се случи прибързано, тъй като ще е необходимо време, за да се замени мащабната мрежа от сателити на Старлинк.

„Ако Старлинк реши да прекрати сигнала днес, имаме опции – по-специално Govsatcom, европейската мрежа, която пуснахме в действие и която от юни ще може да компенсира липсващия сигнал в Украйна, ако се наложи“, обяснява той.

Govsatcom използва налични правителствени космически възможности. Целта му е да осигури надеждни, сигурни мрежи за публичните власти в ЕС. Украйна вече е изразила интерес към системата.

Според Грюдлер това решение не би представлявало проблем.

Но Артюр Де Лиедекерк изразява резерви: „Govsatcom е предназначен за сигурна комуникация между правителства в ЕС. Той не може да замени бойната свързаност, за която става дума в случая с Украйна.“

Друга възможност е да се разчита на Eutelsat. Франко-британската компания може да предложи услуги с качество, сравнимо със Старлинк, тъй като също разполага с мрежа в ниска околоземна орбита.

Въпреки това мащабите на двете компании са неравностойни – Старлинк разполага с 7000 сателита, докато Eutelsat има едва 630. Но Eutelsat разполага и с 35 сателита в геостационарна орбита.

Решението с Eutelsat повдига и индустриален, и търговски въпрос – Старлинк има около 40 000 терминала в Украйна, използвани не само от армията, но и от цивилни. За сравнение, Eutelsat има 2000 терминала на място, като скоро се очаква доставката на още 4000, а е поръчано и още 10 000. Цената също е фактор – терминал на Старлинк струва около 500 евро, докато оборудването на Eutelsat достига почти 9000 евро.

Но европейската компания има политическо предимство – не е зависима от САЩ.

Съществува и последна, средносрочна опция – проектът Iris2.

Тази мрежа от 290 сателита в ниска и средна орбита ще осигури сигурни услуги за свързаност на ЕС с ниска латентност и висока скорост, близка до тази на наземните мрежи.

Концесионният договор за разработване и експлоатация на Iris2 за срок от 12 години е възложен на консорциума SpaceRISE, в който участват Eutelsat, испанската Hispasat и люксембургската SES, както и големи имена като Thales, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange и Hisdesat.

Проектът обаче е далеч от реализация – системата няма да бъде напълно оперативна преди 2030 г.

Източник: Euronews