Според урбаниста Грег Кларк, след 55 години световното население ще достигне своя пик, а почти цялото човечество ще живее в градове. Днес около 4.4 милиарда души – малко повече от половината от глобалното население – живеят в урбанизирани райони.
Очаква се тази тенденция на урбанизация да продължи през следващите години, поставяйки важни въпроси: Как хората ще се изхранват? Как ще се придвижват в градовете си? Ще имат ли достъп до чист въздух и чиста енергия?
„До 2080 г. – това са 55 години напред – ще има над 10 милиарда човешки същества“, казва Кларк относно най-смелата си прогноза. „Почти 90% от нас ще живеят в градове и урбанизирани райони“, добавя той. Според Кларк, до 2080 г. човешкото население ще достигне своя числен максимум. Той обаче подчертава, че фактори като климатични промени, войни и пандемии могат да доведат до настъпване на пика дори по-рано.
Кларк смята, че след като населението премине границата от 10 милиарда, светът ще започне да изпитва тенденции, които вече се наблюдават в някои региони – хора живеят по-дълго, но раждат по-малко деца. „В крайна сметка общото население ще се стабилизира, а след това ще започне да намалява“, обяснява той.
Кларк подчертава, че растежът на населението ще изисква изграждане на адаптивни и устойчиви градове. Според него, когато глобалните числа започнат да спадат, ще е необходимо прилагане на стратегии за преразпределение на населението, така че да се запази благосъстоянието на планетата.
Прогнозата на Грег Кларк за нарастваща урбанизация не е без предизвикателства. Урбанистът обръща внимание на скритите последици от концентрираното градско население – като неравенството и замърсяването на околната среда – които често се пренебрегват заради икономическата продуктивност и растеж, които градовете стимулират.
„Постоянен демографски растеж и постоянно икономическо развитие – мисля, че трябва да преразгледаме всичко това и да започнем да мислим по различен начин“, казва той. Кларк посочва храната, жилищата и транспорта като ключови сектори, които ще се нуждаят от значителни иновации, за да отговорят на нуждите на нарастващото градско население.
Той изразява оптимизъм по отношение на транспортния сектор, като отбелязва напредъка при превозните средства с ниски емисии, споделената мобилност и възраждането на ходенето пеша и колоезденето като знаци, че ефективни решения вече се оформят
Източник: Euronews