Колумбия и Китай се споразумяха за новия път на коприната

14 май 2025, 16:11
, ,
Xi Jinping and Gustavo Petro
 Автор: AleksM
Прочетена:

В сряда Китай и Колумбия подписаха план за сътрудничество за присъединяването на латиноамериканската страна към китайския проект „Нови пътища на коприната“, съобщи колумбийското правителство в профила си X, след срещата, проведена днес в Пекин от лидерите на двете страни Си Дзинпин и Густаво Петро.

Това е инициатива, чрез която азиатският гигант има за цел да създаде международна търговска мрежа и да разшири глобалното си влияние чрез изграждане на инфраструктура. Повече от двадесет държави от Латинска Америка и Карибите вече са се присъединили.

„В рамките на тази среща Колумбия подписа важно споразумение за икономическо сътрудничество за присъединяването на страната ни към Новите пътища на коприната“, заявиха от институцията.

Си и Петро се срещнаха в Пекин, за да укрепят двустранните връзки с планираното подписване на нови споразумения, включително това за присъединяването на Колумбия към китайската инициатива. Преди пътуването си до Китай, Петро разкри, че вече е възнамерявал да подпише този меморандум по време на предишното си пътуване до азиатската страна през октомври 2023 г., но това не е било възможно поради предполагаема грешка на бившия му външен министър Алваро Лейва.

Преди срещата си със Си, Петро вече беше обявил вчера, че целта му е да насърчи нови търговски споразумения и да се застъпи за по-голяма отвореност на Латинска Америка към света. През 2024 г. Колумбия е изнесла стоки за Китай на стойност 2,377 милиарда долара и е внесла продукти на стойност 15,936 милиарда долара. По отношение на преките чуждестранни инвестиции, между 1994 и 2023 г. Китай е инвестирал 813,3 милиона долара в Колумбия.

В допълнение към търговията, Колумбия се стреми да засили технологичното си сътрудничество с Китай. Този вторник Петро посети централата на Huawei в Пекин, където, според репортаж в социалната мрежа X от колумбийския министър на информационните и комуникационните технологии Хулиан Молина, са били обсъдени потенциални съюзи в областта на изкуствения интелект, инфраструктурата за данни и свързаността. Интересът на Колумбия към укрепване на търговските връзки с Китай по време на това посещение е спорен поради опасения в някои сектори от негативни последици за отношенията ѝ със Съединените щати, най-големият търговски партньор на Богота.

 

Източник: La Razón