Тръмп съди Калифорния заради поскъпването на яйцата

10 юли 2025, 15:24
,
73220949_1004
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Цените на яйцата в САЩ рязко скочиха по-рано тази година заради огнище на птичи грип, което доведе до масово умъртвяване на птици. Макар че цените вече започнаха да спадат, въпросът придоби нов политически заряд.

Федералното правителство на САЩ заведе дело срещу щата Калифорния, обвинявайки щатските регулации за яйцата и отглеждането на кокошки в това, че са довели до „излишна бюрокрация“ и скок на цените в цялата страна.

„Законите и регулациите, посочени в жалбата, налагат скъпи изисквания към фермерите, като на практика забраняват широко използвани земеделски практики, които досега помагаха яйцата да бъдат достъпни за американските потребители“, се казва в изявление на Министерството на правосъдието на САЩ.

Според иска, регулацията на яйцата на национално ниво е отговорност на федералното правителство, а не на отделните щати, с цел гарантиране на единна национална политика. Калифорния може да регулира фермите в своята територия, но няма право да налага изисквания върху яйцата, внесени от други щати, дори ако те се продават на неин пазар. Оспорваните закони налагат редица изисквания, свързани с безопасността на храните и хуманното отношение към животните.

Това не е първият път, когато регулациите на Калифорния относно яйцата предизвикват съдебни спорове. През 2014 г. шест щата заведоха дело срещу Калифорния, но загубиха както на ниво федерален окръжен съд, така и при обжалването.

През 2024 г. цените на яйцата нараснаха с 65%, като основна причина беше птичият грип, който наложи унищожаването на милиони кокошки в САЩ. В отговор на кризата, Министерството на правосъдието започна разследване дали производители на яйца не са се възползвали от ситуацията, като изкуствено са поддържали високи цени.

В опит да се справи с недостига, САЩ сключиха споразумение с Турция, според което до юли 2024 г. ще бъдат доставени 5 000 тона яйца, за да се облекчи натискът върху вътрешния пазар.

Спадът в цените, който започна през април, все още не е компенсирал напълно предишното повишение. Делото, заведено от администрацията на Доналд Тръмп, обаче повдига въпроси за баланса между щатската автономия, федералния надзор и икономическите последици за потребителите.

Източник: Euronews