Най-добрият програмист победи ИИ

22 юли 2025, 20:17
,
про
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Полският програмист Пшемислав „Psyho“ Дембяк победи не само всички човешки участници, но и изкуствения интелект в най-престижния турнир за евристично програмиране — AtCoder World Tour Finals 2025 (Heuristic Division), провел се по-рано този месец в Токио.

Дембяк, на 42 години, е единственият човек в света, който е успял да победи ChatGPT в този вид състезание. В турнира участваха общо 12 от най-добрите програмисти в света, включително специално подготвен алгоритъм на OpenAI, който се класира на второ място.

Полският програмист увеличи преднината си спрямо ChatGPT от 5.5% в началото до финалните 9.5%, което прави победата още по-впечатляваща.

Състезанието продължи десет часа и изискваше решаване на сложни оптимизационни задачи. Целта беше да се подобри даден код възможно най-много — чрез оптимизация и повишаване на ефективността му.

След обявяването на резултатите, Дембяк написа в платформата Екс:

„Човечеството победи (засега)!“, като добави:

„Напълно съм изтощен. Осъзнах, че съм спал едва около 10 часа през последните три дни и едва съм жив.“

Успехът му бе признат и от изпълнителния директор на OpenAI, Сам Олтман, който написа: „Добра работа, Рsyho.“

Експерти определят AtCoder World Tour Finals като най-престижното състезание в сферата на т.нар. евристично програмиране — област, която съчетава алгоритмика, статистика, теория на ИИ и креативност. Участие се допуска само по покана — на база на класирането на програмистите в световните рейтинги. Тук не е достатъчно просто да познаваш алгоритмите — трябва да умееш да ги прилагаш по начини, които дори машината не може да предвиди.

Пшемислав Дембяк е роден на 28 юли 1983 г. в Гдиня. Той е многократен победител в международни състезания по програмиране, експерт по алгоритми и изкуствен интелект, член на Менса, както и многократен шампион на Полша по решаване на логически задачи.

За него тази победа може да се окаже повратна точка и да отвори нови професионални възможности в сферата на високите технологии.

Източник: Euronews