Дело за 50 милиона заведе семейството на загинал в подводницата „Титан“

8 авг. 2024, 18:42
,
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Семейството на френския изследовател, който загина в подводницата „Титан“, заведе дело за над 50 милиона срещу компанията оператор, с твърдението, че екипажът е изпитал „ужас и умствено страдание“ преди инцидента и обвинява оператора в небрежност.

Пол-Анри Наржеле е сред петимната, които загиват, когато подводницата „Титан“ имплодира по време на експедиция до останките на кораба „Титаник“ през 2023 г. Никой не оцелява, а компанията оператор на експерименталната подводница, Оушън Гейт, не извършва дейност от тогава.

Известен като „Господин Титаник“, Наржеле участва в 37 спускания до останките на „Титаник“, най-много от всички останали ентусиасти. Той е считан за един от най-добре запознатите хора с известните останки. Адвокатите на семейството казват, че подводницата е имала „проблемна история“ и Оушън Гейт не разкрива важни факти за съда и неговата издръжливост.

„Точната причина за провала може и никога да не бъде установена, но експертите са съгласни, че екипажът на „Титан“ е разбрал точно какво се случва.“ гласи документацията. „Това предполага, че екипажът е бил напълно наясно, че ще умрат, преди да умрат.“

„Екипажът може да е чул шумът карбоновите нишки да се увеличава с увеличаването на налягането върху корпуса. Екипажът губи комуникация, а вероятно и мощност. Според експертите, те са продължили да се спускат, с пълното съзнание, че съдът е необратимо повреден, изпитвайки ужас и умствено страдание преди „Титан“ да имплодира.“

Делото е заведено година след трагедията, а от компанията засега нямат коментар във връзка с обвиненията. Според делото, Наржеле е бил служител на Оушън Гейт. Въпреки това, много от проблемите на подводницата не са били разкрити на екипажа, а други са били „умишлено скрити“.

Според единия от адвокатите по делото, неговата цел е да „даде отговори на семейството, като как точно се е случило, кой е участвал и как са могли да допуснат това да се случи.“

След трагедията бяха повдигнати въпроси относно дали „Титан“ имплодира поради неконвенционалния си дизайн, който не е проверяван от независима експертиза, което е стандарт за индустрията. Разследването още продължава.

„Титан“ поема на последното си пътуване на 18 юни 2023 г., а около 2 часа по-късно губи връзка с повърхността. При разследването е установено, че останките от подводницата се намират на дъното, на около 300 метра от носа на Титаник. Съоснователят на Оушън Гейт, Стоктън Ръш управлява „Титан“, когато съдът имплодира. Заедно с Ръш и Наржеле загиват британският изследовател Хамиш Хардинг, както и баща и син от Пакистан, Шажада Даууд и Сюлейман Даууд.

Според делото, имплозията е резултат от действията на компанията, Ръш и други хора.

Източник: AP News

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари