От 90-те години на 20 век насам, случаите на диабет тип 1 при деца нарастват с 40%. Според нов анализ, Финландия е страната с най-много такива случаи в Европа.
Глобално, за 2021 г., над 220 хиляди деца под 15-годишна възраст имат диабет тип 1. Това е автоимунно заболяване, което изисква ежедневни инжекции инсулин и не може да се предотврати с промяна в диетата или упражнения, както е при много от случаите на диабет тип 2.
Въпреки увеличението на случаите на тип 1, смъртността от това заболяване спада до 4280 деца под 15-годишна възраст. Това показва и напредъка в управлението и грижите за пациентите с болестта, но според д-р Шаодонг Сун, един от авторите на анализа, превенцията на заболяването остава сложна.
Детският диабет може да доведе до сериозни последици в по-късна възраст и увеличава риска от сърдечни заболявания, инсулт, заболявания на бъбреците, проблеми със зрението, проблеми с краката, поради увреждания на нервите, и други състояния.
Увеличението на случаите е навсякъде по света, а в Европа, като изключим Финландия, то е най-голямо в Източна Европа, където традиционно има най-малко такива случаи. Във Финландия 70 деца на 100 хиляди страдат от това заболяване.
Повечето хора, които имат диабет тип 1, живеят в развити страни, донякъде защото там по-лесно се диагностицира заболяването. Околната среда също има значение, като в по-северните страни, каквато е Финландия, има по-малко излагане на слънчева светлина, което може да е фактор, свързан с превенцията.
Висок брой деца с диабет тип 1 има в Малта, Ирландия, Италия, Норвегия и Испания. Малко са случаите в Беларус, Молдова, Румъния и Литва. В глобален мащаб, най-трудно се справят с проблема страните с малки и средни доходи.
Увеличението на случаите се свързва с няколко ключови фактора, включително промените в околната среда и начина на живот. Съвременните общества стават все по-индустриализирани, а замърсяването на въздуха, липсата на излагане на естествена слънчева светлина и промени в микробиома на децата, дължащи се на повишена употреба на антибиотици, могат да играят роля. Освен това, увеличаването на автоимунните заболявания като цяло се свързва с по-малко излагане на патогени в ранна възраст, което може да е резултат от по-добри хигиенни условия в развитите страни.
Източник: Euronews