Тази страна има една от най-високите концентрации на оръжия на глава от населението, по-специално 27,6 на 100 души и се смята за една от най- безопасните в света.
В свят, където насилието с оръжие се е превърнало в проблем дори в общества, традиционно считани за най-развитите, включително Съединените щати, една европейска държава се откроява с това, че е една от най-силно въоръжените страни на Стария континент и с едно от най-ниските нива на престъпност.
С приблизително 8,6 милиона жители и над 2,3 милиона оръжия в ръцете на цивилните, Швейцария има една от най-високите концентрации на оръжие на глава от населението в Европейския съюз, по-специално 27,6 на 100 души. Страните, които изпреварват Швейцария са Финландия и Исландия, където съотношението е между 28 и 39. Средната стойност за Европа е от 15, което се повишава до 120 на 100 жители в страни като Съединените щати. Въпреки многото достъпни оръжия, броят на регистрираните стрелби там остава минимален.
Защо в тази страна имат толкова много оръжия?
Това явление се дължи до голяма степен на военната структура на страната. Швейцария функционира по система на милиция, в която мъжете трябва да изпълняват задължителна военна служба и след завършването ѝ да държат оръжията си у дома като част от националния резерв. Въпреки че повечето войници не носят оръжията си у дома, тези, които го правят, трябва да участват в редовни стрелкови упражнения. Освен това, законодателството за оръжията варира в различните кантони. Въпреки високата наличност на оръжия, Швейцария има значително нисък процент на убийства с огнестрелно оръжие. Според CNN процентът е 26 убийства на 10 милиона жители, в сравнение с 401 в Съединените щати. Този контраст се дължи на няколко фактора, включително култура, благоприятстваща оръжията, и строги разпоредби за придобиване и употреба на оръжие. Притежаването на оръжие изисква процес, който включва проверка на миналото и психологически скрининг, което ограничава достъпа до огнестрелни оръжия на потенциално опасни лица. По подобен начин има граждани на определени държави, на които изобщо не е позволено да използват оръжие.
Не всичко обаче е положително. Швейцария е изправена пред тревожен процент на самоубийства, особено сред младите хора, много от които използват огнестрелни оръжия. Този проблем накара властите да обмислят допълнителни мерки за намаляване на достъпа до оръжия, в рискови ситуации.
Източник: La Razón