ЕС няма да чака САЩ за нови санкции срещу Русия

21 май 2025, 17:26
,
shutterstock_2130531119
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Европейският съюз възнамерява да продължи с нов пакет санкции срещу Русия, за да засили натиска върху Владимир Путин да приеме 30-дневно безусловно примирие в Украйна, въпреки че Съединените щати на този етап не участват.

Новите санкции обаче се очаква да срещнат сериозни пречки, главно заради категоричната съпротива на Унгария и липсата на координация с Вашингтон. Сред предвидените мерки от Брюксел е и затягане на ценовия таван върху руския суров петрол — нещо, което би било почти невъзможно без подкрепата на САЩ.

Върховният представител по външната политика, Кая Калас призна, че постигането на единодушие сред страните членки ще бъде „трудно“, но това не трябва да възпрепятства напредъка на блока.

„Очакваме последици и от страна на САЩ. До момента не виждаме реален натиск върху Русия от тези разговори“, каза тя.

След двучасов разговор между Тръмп и Путин в понеделник, американският президент обяви, че Русия и Украйна ще започнат „незабавно преговори за примирие и, по-важното, за край на войната“. Условията ще бъдат „договаряни между двете страни“, заяви той. „Нека процесът започне!“

Путин от своя страна заяви, че Русия е готова да работи с Украйна по „меморандум“ с параметрите на „възможно примирие за определен период от време“, но само ако се постигнат „подходящи споразумения“.

Руският лидер обаче все още не е приел предложението на Тръмп за незабавно и безусловно примирие — предложение, подкрепено от Украйна и европейските съюзници като необходима първа стъпка към по-задълбочени преговори.

„Европа ще засили натиска върху Москва чрез санкции. Това е, за което се договорихме с американския президент след разговора му с Путин“, каза германският канцлер Фридрих Мерц.

Зеленски, който също е участвал в разговора, заяви: „Ако руснаците не са готови да спрат с убийствата, трябва да има по-силни санкции.“

Европейската комисия вече подготвя 18-ия пакет санкции срещу Русия от началото на войната през февруари 2022 г., който включва мерки срещу банковия сектор, газопроводите „Северен поток“ и още кораби от т.нар. „сенчест флот“.

Фон дер Лайен предложи също да се намали ценовият таван на руския суров петрол, който Г7 въведе в края на 2022 г. на ниво от 60 долара за барел. Въпреки това Москва продължава да търгува над тази стойност.

Решението на Тръмп да не въвежда нови санкции за момента застрашава мерките, подкрепени от Киев, скандинавските страни и балтийските държави.

Допълнително напрежение между САЩ и ЕС възниква и около визията за периода след войната.

В своя коментар Тръмп изрази желание да възстанови икономическите отношения с Русия, което може да се случи след премахване на санкциите.

ЕС обаче поддържа позицията, че санкциите ще бъдат премахнати едва след като Русия изтегли войските си от Украйна и се постигне траен мир.

Източник: Euronews