ЕСА изпрати два сателита, които ще летят близо един до друг, за да създадат изкуствено слънчево затъмнение.
Това ще стане през следващата година, като всяко затъмнение ще трае 6 часа. Това е много повече от естествените затъмнения и ще позволи изследване на слънчевата корона. Затъмнението разбира се няма да бъде за планетата, а за самите сателити. Те ще летят така, че когато достигнат дестинацията си, да се подредят в линия и единият да засенчва другия.
Това изисква изключителна прецизност, до 1 милиметър. За да запазят тази позиция, сателитите ще разчитат на GPS, лазери, радио и информация за звездите и ще летят автономно.
Единият сателит има диск, с който ще блокира светлината на Слънцето от телескопа на другия, подобно на Луната при слънчево затъмнение. Това е технологичен напредък, заради прецизното летене, както и изключителна възможност да се изследва слънчевата корона.
Особено интересно е защо короната е по-гореща от повърхността на Слънцето. Ще се изследват и изригванията на плазма, които водят до геомагнитни бури и могат да нарушат комуникациите на Земята и в орбита.
Сателитите ще обикалят Земята за около 20 часа, като за всяка обиколка те ще могат да образуват затъмнение. Първото ще се случи през март, ако всичко е успешно. Общата стойност на мисията е 200 милиона евро, а се предвижда да образуват 1000 часа затъмнение за двете години, през които ще работят.
След като мисията приключи, двата сателита ще изгорят в атмосферата.
Изследването на слънчевата корона е от ключово значение за разбирането на слънчевата активност и нейното въздействие върху Земята. Короната е основният източник на слънчевия вятър, който влияе на космическата среда. По-доброто разбиране на механизмите, които я нагряват, може да помогне за предсказването на геомагнитни бури и да намали рисковете от нарушения в глобалните комуникации, сателитните системи и електрическите мрежи.
Тази мисия е не само технологичен пробив, но и важна стъпка към защитата на критичната инфраструктура на Земята.
Източник: Euronews