Европейските търговски министри, събрали се в Люксембург в понеделник, са на път да постигнат споразумение относно списък с американски стоки, които да бъдат обект на ответни мерки в отговор на решението на САЩ да наложат мита върху стоманата и алуминия.
Но втори кръг от мерки, насочени срещу общата тарифа от 20% върху други вносни стоки от блока, както и фиксираното мито от 25% върху автомобилите, остава предмет на дебат.
Очаква се първият кръг от ответни мерки, който трябва да бъде приет в сряда, да включва американски продукти като бърбън уиски, въпреки че включването му все още се обсъжда, особено след заплахите на американския президент Доналд Тръмп да наложи 200% мита върху европейски вина и спиртни напитки, ако уискито остане в списъка.
Франция, Италия и Испания настояваха през последните седмици уискито да бъде изключено от ответните мерки, за да се избегне ескалация на напрежението със САЩ. „Трябва да намерим правилния баланс, за да защитим най-засегнатите икономики в ЕС“, коментира дипломат от ЕС, и допълни: „Обединени сме в желанието си за пропорционален отговор, защото ответните мита върху американски продукти ще окажат влияние и върху нашите индустрии.“
Ответните мита ще започнат да се прилагат поетапно от 15 април, като втората вълна е предвидена за 15 май. Целта на тези първоначални мерки е да подтикнат САЩ към преговори, като изпратят ясен сигнал за готовността на ЕС да отстоява позицията си в търговския спор.
Докато се очаква първият кръг от мита да бъде финализиран навреме за сряда, втората фаза от стратегията на ЕС все още се обсъжда.
Този „план Б“ би обхванал мита върху автомобилите и други сектори, но държавите-членки са разделени относно най-добрия подход. По-големи икономики като Франция и Германия са склонни към по-агресивни контрамерки, като например блокиране на достъпа на американски компании до обществени поръчки в ЕС, докато по-малки страни предпочитат по-предпазлив отговор.
Въпреки тези различия, ЕС се стреми да запази единна позиция. След одобряването на първия списък, ЕС се надява това да му осигури лостове в бъдещите преговори със САЩ, подчертавайки готовността на блока да ескалира, ако се наложи. В същото време лидерите са решени да избегнат търговска война и се стремят да намерят баланса между твърда позиция и поддържане на дипломатически отношения с Вашингтон.
Източник: Euronews