Иран временно спря прилагането на нов закон, налагащ по-строги изисквания за носене на хиджаб, което много наблюдатели смятат, че е в отговор на масовите протести след смъртта на Махса Амини през 2022 г. Законът, одобрен от парламента през септември 2023 г., включваше тежки глоби, затвор до 15 години за повторни нарушения и допълнителни мерки за наблюдение, но засега няма да бъде въведен.
Според вицепрезидента по парламентарните въпроси Шахрам Дабири, законът няма да бъде изпратен на правителството за одобрение, тъй като „не е възможно прилагането му към настоящия момент“. Това решение е взето от висшите изпълнителни, законодателни и съдебни органи.
Законът предвиждаше глоба от 800 долара за първо нарушение, до 1 500 за второ, както и ограничения за пътуване и достъп до частни кадри за наблюдение. В случай на влизане в сила, президентът Масуд Пезешкиан щеше да бъде задължен по закон да го одобри в рамките на пет дни, като няма право на вето.
Масовите протести, вдъхновени от смъртта на Махса Амини, доведоха до засилено неподчинение сред жените, които продължават да пренебрегват съществуващите правила за носене на хиджаб. Смъртта на Амини, след задържането ѝ от моралната полиция, предизвика глобално осъждане и масови протести, потушени с насилие, при което загинаха над 500 души, а повече от 22 000 бяха задържани.
Решението за отлагане на закона цели да избегне нова вълна на гражданско недоволство, подобно на събитията от 2022 г., когато правителството беше силно критикувано за репресивните си мерки. Жените в Иран все повече демонстрират неподчинение, като се появяват на публични места с непокрита коса, въпреки риска от арести и тормоз.
Източник: Euronews