Съоръжението ще захранва Международната лунна изследователска станция (ILRS)
Китай обмисля изграждането на ядрена централа на Луната, която да захранва Международната лунна изследователска станция (ILRS), съвместен проект с Русия. Това усилие е част от амбицията на втората по големина икономика в света да се утвърди като мощен център в изследването на космоса. Целта е да се изпратят астронавти на Луната до 2030 г. и да се създаде постоянна база по време на мисията Chang’e-8, планирана за 2029 г.
След успешното завършване на своето трифазно изследване на Луната, което включваше обиколка, кацане и връщане на проби, Пекин сега въвежда своята Фаза 4. Програма за изследване на Луната, от комуникационни, навигационни средства и спътници за дистанционно наблюдение. Ву Вейрен, главеният дизайнер на програмата за изследване на Луната, се възползва от възможността да обвини Вашингтон в намеса, в опитите на Пекин да си сътрудничи с Европа и други чуждестранни партньори по космическите програми. Това се случи на Международната конференция на разработчиците ILRS в Шанхай.
ILRS е амбициозна китайска програма, която предвижда създаването на многонационално, научноизследователско съоръжение, както на лунната повърхност, така и в орбита. Тази система е проектирана да работи автономно в дългосрочен план, макар и с планирани човешки намеси. Очаква се да включва ключови способности като базиран на Земята транспорт, електрозахранване, централен контрол, както и усъвършенствани комуникационни и навигационни системи. Освен това ще улесни научното изследване на лунната повърхност. Водещият инженер на мисията, подчерта, че в допълнение към ядрената енергия, големи слънчеви масиви, отоплителни и електрически системи се оценяват за тази лунна инфраструктура. Руската космическа агенция Роскосмос по-рано изрази намерението си да разработи лунен реактор до 2035 г., който е от съществено значение за работата на ILRS.
От своя страна китайският представител подчерта, че въпросът с енергийните доставки е критичен и руските им приятели имат значително предимство в ядрените технологии. Въпреки предишните предизвикателства в преговорите за космически реактор, Ву изрази нов оптимизъм за потенциално сътрудничество. Проектът съвпада с програмата Artemis на НАСА, която планира да върне астронавти на Луната тази година.
Източник: La Razón