Колебания в цените на газа в Европа след спирането на доставките през Украйна

2 ян. 2025, 18:50
,
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Фючърсите за природен газ в Европа достигнаха най-високите си нива от октомври 2023 г., след като доставките на руски газ към Европа през Украйна спряха на Нова година.

Цената на холандския TTF, референтен показател за европейския природен газ, се увеличи с над 4% до 51 евро за мегаватчас – най-високото ниво от октомври 2023 г. – преди да се понижи леко. Това се случи в първия работен ден след спирането на руския газ към Европа през Украйна.

Руските доставки са около 5% от вноса на природен газ в ЕС, и спират след изтичането на транзитното споразумение.

Газовите хранилища в Европа се изчерпват с най-бърз темп от 2021 г. насам, достигайки около 75%, заради необичайно студеното време през последните седмици. Според организацията Gas Infrastructure Europe обемът на газ в хранилищата на ЕС е намалял с около 19% от края на септември, когато приключва сезонът на зареждане, до средата на декември.

Въпреки това няма непосредствен риск от енергийна криза или недостиг в Европа, а Европейският съюз не очаква незабавен ефект върху цените за потребителите. Все пак, заместването на липсващия природен газ може да направи Европа по-уязвима за пазарни колебания, тъй като цените на газа вече са се увеличили с 50% на годишна база. По-високите енергийни цени могат да навредят на конкурентоспособността на блока и да увеличат разходите за домакинствата.

Централноевропейските страни са най-уязвими от загубата на руския газ през Украйна, въпреки че имат алтернативен маршрут чрез „Турски поток“. Въпреки това тази връзка не е достатъчна, за да компенсира напълно загубата на украинския маршрут.

Загубата на доставките ще се усети най-силно в Унгария и Словакия, които през 2023 г. получиха 65% от своя газ чрез украинския транзитен маршрут.

Европейската комисия предлага решения за подпомагане на засегнатите страни, включително доставки на газ от Гърция, Турция и Румъния чрез Трансбалканския маршрут.

Като цяло няма опасения, че ЕС ще остане без газ тази зима, но презареждането на запасите може да бъде по-скъпо от очакваното.

Източник: Euronews

 

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари