Може ли стареенето на мозъка да се забави

2 ян. 2025, 13:00
, ,
human brain
 Автор: AleksM
Прочетена:

Проучването „полага основата за разработване на интервенции за борба със стареенето на клетките“

Група изследователи са идентифицирали генетичните промени в мозъка, които предизвикват стареене, както и областта, където тези промени са най-застъпени. Това може значително да допринесе за разработването на терапии за забавяне или контролиране на влошаването на здравословните състояния, причинени от напредването на възрастта.

Публикациите в списание Nature, са резултат от генетично картографиране на повече от 1,2 милиона клетки от 16 мозъчни области на млади мишки (на два месеца) и стари (на 18 месеца), в рамките на амбициозната инициатива за изследване на мозъка Brain, финансирана от Националния институт по здравеопазване на САЩ, съобщава Efe.

Учените използват мозъци на мишки, за да изследват човешкия мозък, защото има прилики в структурата, функцията, гените и клетъчните типове. В този случай възрастните мишки, използвани в изследването, са еквивалентни на хора на средна възраст.

Изследвайки мозъците на млади и стари мишки, учените са видели, че има десетки специфични типове клетки, които претърпяват значителни промени в своята генна експресия, с възрастта. Докато гените, свързани с възпалението, увеличават своята активност с възрастта, тези, свързани с невронната структура и функция намаляват активността си.

В допълнение, те са открили специфична „гореща точка“ в мозъка, в хипоталамуса, където както намаляването на невронната функция, така и увеличаването на възпаленията се появяват интензивно. Най-значимите промени в генната експресия са наблюдавани в типове клетки близо до третата камера на хипоталамуса. Това е областта от мозъка, която произвежда хормони, които контролират телесната температура, приема на храна, използването на енергията получена от храната, метаболизма и начина, по който тялото използва хранителните вещества.

Това откритие предполага, че има връзка между диетата, начина на живот, стареенето на мозъка и генетичните промени, които могат да повлияят на по-голямата уязвимост към мозъчни разстройства, свързани с възрастта.

„Нашата хипотеза е, че има видове клетки в мозъка, които стават по-малко ефективни с възрастта и допринасят за стареенето на останалата част от тялото“, обяснява един от авторите, Кели Джин, учен от Алън Института за мозъчни науки в Американския университет, във Вашингтон.

Изследването „полага основите за разработване на диетични или фармакологични интервенции, насочени към борба с клетъчното стареене и поддържане на неврологичното здраве в напреднала възраст“, добавя ученият.

Това изследване е в съответствие с други скорошни проучвания, които свързват стареенето с метаболитни промени, както и изследвания, които предполагат, че периодичното гладуване, балансираната диета или ограничаването на калориите могат да повлияят на продължителността и качеството на живот.

 

Източник: LA RAZON

 

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари