Те могат да причинят затъмнения на Земята и появата на полярни сияния, видими дори на необичайни географски ширини.
Експерти по космическо време издадоха предупреждение за серия от слънчеви явления, които биха могли да причинят смущения в комуникациите, навигацията и електрозахранването през следващите дни. Заради особено активен регион на Слънцето, който се завърта във фронтално положение спрямо Земята, което увеличава вероятността от интензивни слънчеви бури.
Миналия уикенд НАСА регистрира най-мощното слънчево изригване за 2025 г. досега, произхождащо от нов регион на слънчеви петна. Класифицирана като изригване с магнитуд X2.7 (най-високата категория по скалата за слънчева интензивност), тази експлозия причини високочестотни радио прекъсвания в няколко района на Близкия изток, според Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ (NOAA).
Слънчевите изригвания и изхвърлянията на коронална маса (CME) могат да имат редица последици за Земята. От прекъсване на радио и GPS сигналите до потенциални проблеми с електропреносната мрежа. Те също така представляват риск за спътниците, орбиталните комуникационни системи и безопасността на астронавтите.
Този вид активност може да предизвика появата на полярни сияния, видими дори на необичайни географски ширини. Метеорологичната служба на Обединеното кралство (Met Office) прогнозира, че тази седмица северното сияние може да се наблюдава над Северна Ирландия и Шотландия.
Интензивната активност на Слънцето не е случайност. В момента се намираме в така наречения „слънчев максимум“. Пикът на 11-годишния цикъл на звездата, по време на който магнитните ѝ полюси се обръщат и повърхността ѝ става по-нестабилна. Този процес предизвиква повишена честота на слънчеви петна, изригвания и електромагнитни бури. Въпреки впечатляващия характер на тези слънчеви прояви, космическите агенции и операторите на инфраструктура разработват протоколи за ранно предупреждение и смекчаване на последиците от години. Учените обаче подчертават, че една екстремна слънчева буря може да има много по-тежки последици днес, предвид степента на технологична зависимост на нашите общества.
Източник: La Razón