Нови европейски правила за замърсяването на въздуха

10 дек. 2024, 19:41
,
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Замърсяването на въздуха остава основен риск за здравето на европейците, причинявайки хронични заболявания и преждевременни смъртни случаи, особено в градските райони. Въпреки че качеството на въздуха се подобрява, почти 240 000 смъртни случаи годишно в ЕС се дължат на дългосрочно излагане на фини прахови частици, азотен диоксид и озон (O3).

През 2022 г. 239 000 смъртни случаи са свързани с излагане на нива на ФПЧ над препоръките на Световната здравна организация (СЗО). Макар това да представлява намаление с 45% спрямо 2005 г., целта за 55% намаление до 2030 г. все още изисква допълнителни усилия. Замърсяването с озон е причинило 70 000 смъртни случаи, а с азотен диоксид – 48 000.

Освен върху човешкото здраве, замърсяването оказва значителен ефект и върху екосистемите. През 2022 г. 73% от екосистемите в ЕС са били изложени на нива на азот над критичните прагове, което променя растителните видове и води до икономически загуби. Около една трета от земеделските земи в Европа са били засегнати от озон, което е довело до намалени добиви и загуби за над 2 милиарда евро.

Новата Директива за качеството на въздуха на ЕС, която влезе в сила тази година, поставя цели за 2030 г., съобразени с препоръките на СЗО. Освен намаляване на замърсяването с ФПЧ директивата включва мониторинг на нови замърсители като ултрафини частици, черен въглерод и амоняк.

Въпреки напредъка, ЕС изостава в постигането на целите си за намаляване на замърсяването с азот и критичното натоварване на екосистемите. Емисиите на серен диоксид са значително намалени през последните десетилетия.

Източник: Euronews

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари