Новият папа вече е обект на дезинформация и фалшиви новини

16 май 2025, 14:29
VATICAN-RELIGION-POPE-CONCLAVE
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Точно както неговият предшественик беше основна мишена на фалшиви новини, така и папа Лъв XIV вече е засегнат от различни неверни твърдения в социалните мрежи и другаде.

Само седмица след началото на своя понтификат, папа Лъв XIV вече се оказа в центъра на няколко фалшиви наратива – подобно на папа Франциск преди него.

Например, публикация в социалните мрежи твърди, че прикачено видео показва как новият папа умишлено игнорира и се обръща от флага с цветовете на дъгата на LGBTQ общността, докато поздравява хора на площада във Ватикана.

В действителност обаче, флагът във видеото не е LGBTQ знаме – това е италианското знаме за мир, използвано за първи път през 1961 г., което предхожда флага на LGBTQ общността.

Може да се види, че надписът на флага, макар и обърнат огледално, гласи „Pace“ – италианската дума за „мир“, и няма никакво доказателство, че папа Лъв умишлено се е обърнал от него. Оригиналното видео може да бъде открито в официалния YouTube канал на Ватикана, където е отбелязано, че събитието е среща между епископа на Рим и медийни представители на 12 май.

Друга онлайн мълва твърди, че папата призовал хората да бъдат „уок“ в молитва, произнесена в неопределен момент.

Според фалшивия цитат, папа Лъв казал: „Уок ( woke) означава събуден от състрадание, воден от истината, смирен чрез благодат. Бъдете будни, бъдете любящи, бъдете уок.“

Няма обаче никакви доказателства, че той е произнасял подобни думи.

Има спекулации относно това как папа Лъв ще се отнесе към LGBTQ+ теми и други въпроси, възприемани като „либерални“, след като покойният папа Франциск стана известен с по-състрадателния си подход към LGBTQ+ общността в сравнение със своите предшественици, с подкрепата си към имигранти и бедни, както и с изказванията си за климатичната криза.

Мнозина се надяват, че новият понтифик ще продължи да насочва Католическата църква към по-либерални позиции по социални въпроси, следвайки наследството, което мнозина възприемаха като по-прогресивно при папа Франциск.

Източник: Euronews