Предлага се награда от 250 000 евро, но не всички експерти са съгласни с целта му.
„Сега, за първи път в историята, всеки може да провежда археологически изследвания.“ Това е определението за проект за общностна наука, спонсориран от гиганта в областта на изкуствения интелект Open AI, който насърчава обществеността да използва инструменти на изкуствения интелект, за да анализира съществуващите данни от тропическите гори на Амазонка, в търсене на останки от изгубени древни градове.
Предизвикателството Open AI Z събра технологични експерти от цял свят, но също така предизвика критики от археолози, коренни общности и експерти по екология, които твърдят, че то пренебрегва важни изследователски стандарти, като например консултации с над 300 коренни групи, живеещи в гората. Миналата седмица бразилското правителство поиска Open AI да вземе това предвид.
„Това е безотговорно“, казва Майкъл Хекенбергер, археолог от Университета на Флорида, който е прекарал последните три десетилетия в идентифициране на древни селища на коренното население, чрез картографиране на археологически обекти в Амазония, в сътрудничество с народа Куикуро. Хекенбергер обяснява, че много международни конвенции и етични кодекси установяват, че изследванията в територии на коренното население или върху наследството на коренното население изискват свободното и информирано съгласие на коренното население. „Трябва да има официален път за консултации, особено с коренното население, на което исторически са били отказвани основни суверенни права.“
Конкурсът предлага награда до 250 000 евро в брой и кредити за продукти на Open AI на тези, които открият неизвестни досега обекти, използвайки инструментите за изкуствен интелект на компанията, за да анализират публично достъпни данни, като сателитни, лазерни изображения и археологически проучвания.
Простирайки се на площ от над 6 000 000 км², амазонската дъждовна гора пази историята на минали цивилизации и служи като активен дом на множество местни групи. И това не би било трудно, като се има предвид, че едно проучване предполага, че под короната на Амазонка има над 10 000 неоткрити предколумбови археологически останки, включително геоглифи и селища. Ресурси като сателитни изображения и LIDAR помагат за запълване на празнините в тази досега непозната част на света, предизвиквайки интерес към региона.
Носят се слухове за „изгубен град Z“ в Амазонка, както и легенди като Паитити и Елдорадо. Докато някои учени смятат, че „Z“ вероятно е Кухикугу, мозайка от 20 селища в изворите на река Шингу, всички тези легенди сочат към гъсти древни цивилизации, които чакат да бъдат открити. Необходими са повече съвместни изследвания за идентифициране и опазване на тези археологически обекти, които са постоянно застрашени от обезлесяване и застрояване.
Сега, за първи път в историята, всеки може да провежда археологически изследвания. Чрез комбиниране на колекции от сателитни изображения с отворен код, археологически карти и истории на коренното население, се очертават възможности за нови открития, които запълват липсващите части от пъзела.
„Предизвикваме ви да вдъхнете живот на легендите, като търсите неизвестни досега археологически обекти, използвайки налични данни с отворен код“, се казва на уебсайта на конкурса. „Откритията трябва да бъдат ограничени до биома на Амазонка, в северната част на Южна Америка. Фокусът е върху Бразилия, с възможност за разширяване до покрайнините на Боливия, Колумбия, Еквадор, Гвиана, Перу, Суринам, Венецуела и Френска Гвиана.“
Проблемът е, че според Конвенцията за коренното и племенното население от 1989 г., ратифицирана от Бразилия, общностите на коренното население трябва да бъдат консултирани и включени в решенията относно тяхното наследство и земи. Въпреки че договорът не споменава конкретно използването на данни от дистанционно наблюдение и изкуствен интелект, които не са били широко достъпни, когато документът е бил изготвен, експертите смятат, че необходимостта от консултации остава.
Други изследователи обаче виждат състезанието като възможност. Археологът Франсиско Пулиезе от Университета в Бразилия организира международен екип, който представи предложение за състезанието. Екипът се стреми да приложи инструменти с изкуствен интелект към сателитни изображения, за да открие географски признаци на човешка дейност в Амазония. Той твърди, че археологическите изследвания, задвижвани от изкуствен интелект, са неизбежни, така че учените трябва да разберат как да ги използват отговорно. „Или ще контролираме този процес… или той със сигурност ще се окаже в ръцете на онези, които вярват в изгубения град Z“, заключава Пулиезе.
Източник: La Razón