Много хора си задават въпроса дали сме сами във Вселената? Като се има предвид, че има около 700 трилиона планети и че поне 300 милиона от тях са в обитаемата зона и отговарят на условията за живот, възможността поне една от тях да има биологични организми не е невероятна.
В този случай главният герой е K2-18b, планета на 120 светлинни години разстояние. K2-18b стана известна през 2023 г., когато благодарение на космическия телескоп Джеймс Уеб (JWST) на НАСА беше открито наличието на диметил сулфид (DMS).
На Земята DMS се произвежда предимно от живи организми, особено фитопланктон и други морски микроби, така че проучването от 2023 г. беше посрещнато с известен ентусиазъм. JWST може да анализира атмосферите на екзопланети, докато тези светове пресичат повърхността на своите звезди-домакини от гледна точка на обсерваторията. Телескопът открива определени молекули във въздуха въз основа на дължините на вълните на звездната светлина, която те абсорбират. Тези дължини на вълните действат като пръстови отпечатъци, защото всеки елемент има своя собствена дължина на вълната, така че откриването на определена дължина на вълната е надежден индикатор за наличието на този елемент.
Екипът направи първоначалното, предварително откриване на DMS, използвайки инструментите NIRISS (Near Infrared Imaging Camera and Slitless Spectrograph) и NIRSpec (Near Infrared Spectrograph) на JWST. За новото проучване, публикувано в Astrophysical Letters Journal, учени от Кеймбридж са използвали инструмента за средно-инфрачервена област (MIRI) на телескопа, който анализира различни дължини на вълните на светлината. Резултатите показват, че MIRI също е открил сигнатурата на DMS.
„Това е независима линия от доказателства, използваща различен инструмент от този, който сме използвали преди, и различен диапазон на дължината на вълната на светлината, където няма припокриване с предишни наблюдения“, обяснява Нику Мадхусудхан, ръководител на проучването. „Сигналът е бил предаден силно и ясно.“ Въз основа на размера и други характеристики на планетата, екипът на Мадхусудхан подозира, че K2-18b може да е хикейски (водородно-океански) свят, клас екзопланети, който притежава огромен океан от течна вода и богата на водород атмосфера. Всъщност, проучването потвърждава, че въздухът на K2-18b също е богат на DMS. Авторите оценяват концентрациите на над 10 части на милион по обем, в сравнение с по-малко от една част на милиард за тях тук, на Земята.
„Предишни теоретични изследвания предсказваха, че високи нива на серни газове, като например DMS, са възможни на хикейските светове“, добавя Мадхусудхан. „И сега го наблюдавахме, както беше предвидено. Като се има предвид всичко, което знаем за тази планета, хикейски свят с океан, изпълнен с живот, е сценарият, който най-добре отговаря на наличните данни.“
Трябва да се отбележи, че авторите не твърдят, че са открили извънземен живот, те твърдят, че са необходими още изследвания, за да се потвърдят и разширят откритията им. Откриването на признаци на извънземен живот е сложен въпрос, а потвърждаването им е още по-сложно, особено в свят като K2-18b, който няма да можем да изследваме подробно в близко бъдеще. Следователно може да се очаква дебатът и събирането на данни да продължат.
Източник: La Razón