Държавният секретар на САЩ Марко Рубио увери съюзниците от НАТО в ангажимента на САЩ към трансатлантическия военен съюз по време на първата си среща на външните министри на НАТО, като същевременно припомни посланието на Доналд Тръмп, че европейските държави и Канада трябва да увеличат разходите си за отбрана.
„Президентът на САЩ Доналд Тръмп ясно заяви, че подкрепя НАТО – ние ще останем в НАТО,“ каза Рубио пред репортери в Брюксел, подчертавайки, че САЩ искат Алиансът да стане по-силен срещу всяка потенциална заплаха.
„Единственият начин НАТО да стане по-ефективен и устойчив е, ако партньорите ни – националните държави, които изграждат този важен съюз – разполагат с по-голям капацитет,“ добави той.
Висшият американски дипломат заяви, че очаква да напусне Брюксел с ясен ангажимент от страна на съюзниците да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП – значително над сегашната цел от 2%, която някои страни като Белгия, Италия и Испания все още не изпълняват.
„Разбирам, че има вътрешнополитически съображения – след десетилетия изграждане на социални системи за сигурност е трудно да се пренасочат средства към националната отбрана. Но пълномащабна сухопътна война в сърцето на Европа ни напомня, че твърдата сила все още е необходима като възпиращ фактор,“ подчерта Рубио.
Коментарите му идват след като Доналд Тръмп заяви миналия месец, че САЩ няма да защитават съюзниците си, ако те не увеличат своя принос към колективната отбрана.
НАТО в момента оценява пропуските в капацитета си, преди да определи нова цел за разходи за отбрана. Окончателна цифра се очаква на годишната среща на върха през юни в Хага.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте подчерта, че европейските членки вече са се ангажирали с най-голямото увеличение на военните разходи от края на Студената война, но се съгласи с Рубио, че трябва да се направи още.
Рюте също предупреди, че глобалните заплахи за сигурността стават все по-свързани, а руската заплаха ще остане реална в продължение на много години.
Европейските членки на НАТО очакват ясни послания или пътна карта от Рубио относно евентуалното изтегляне на американски войски от Европа, където в момента са разположени около 100 000 американски военни.
Все още няма официално изявление по темата, но Марк Рюте намекна, че в близко бъдеще не се планира изтегляне.
Източник: Euronews