Съветниците на Тръмп обмислят да бомбардират Иран, за да не създаде ядрено оръжие

13 дек. 2024, 12:06
, ,
Iran nuclear weapons
 Автор: AleksM
Прочетена:

Новоизбраният президент на САЩ, Доналд Тръмп обмисля варианти да попречи на Иран да разработи ядрено оръжие, включително възможността за превантивни въздушни удари. Според доклад в Wall Street Journal, някои членове на неговия преходен екип сериозно обмислят тази военна опция, особено в контекста на падането на режима на Башар ал-Асад в Сирия, бъдещето на американските войски в региона и въздействието на действията на Израел срещу Хизбула и Хамас. Според представители на прехода, отслабената регионална позиция на Иран и неотдавнашните разкрития за ядрената му програма са засилили тези дискусии, въпреки, че те все още са в ранен етап.

Тръмп е изразил загриженост пред израелския премиер Бенямин Нетаняху относно възможността Иран да постигне ядрен пробив и е поискал предложения за предотвратяване на подобен сценарий. Докато се стреми да избегне войната, той обмисля варианти, които биха могли да предизвикат пряка конфронтация между Съединените щати и Иран, като атаки срещу ядрените съоръжения на Техеран.

Иран притежава достатъчно обогатен уран, за да направи до четири ядрени бомби, което го прави единствената държава без ядрено оръжие, която произвежда делящ се материал, близък до нивото, необходимо за оръжия. Експерти от САЩ изчисляват, че ще са необходими само дни, за превръщането на този запас в ядрено гориво за оръжия, въпреки, че разработването на ядрено оръжие може да отнеме месеци. Преходният екип на Тръмп разработва стратегия, наречена „максимален натиск 2.0“, базирана на предишния си подход на сурови икономически санкции, но сега включваща и военни мерки. Обсъжданите варианти включват изпращане на повече сили, самолети и кораби в Близкия изток, както и продажба на модерни оръжия на Израел, като пробиващи бункери бомби, които биха засилили способността му да неутрализира иранските ядрени съоръжения. Друг подход включва комбиниране на заплахата от военна сила с икономически санкции, за да се принуди Техеран да търси дипломатическо решение. Стратегия, подобна на тази, която Тръмп използва със Северна Корея по време на първия си мандат, въпреки, че това дипломатическо усилие в крайна сметка се провали.

Не е ясно кой вариант ще избере Тръмп. Той говори както за избягване на Трета световна война, така и за търсене на споразумения с Техеран. В скорошно интервю той повдигна въпроса за възможен конфликт с Иран, като каза, че Иран е планирал да го убие. Тръмп беше предпазлив относно детайлите на външната политика, предпочитайки да взема решения само когато му бъдат представени конкретни варианти.

Новите представители на администрацията все още не са взели окончателна позиция по въпроса и предложенията, свързани с Иран, могат да се развият, когато новите членове на кабинета встъпят в длъжност. Получат достъп до класифицирана информация и се проведат консултации с регионалните съюзници като Израел. От своя страна Иран последователно отрича намеренията си да разработва ядрени оръжия, докато Израел, въпреки, че не коментира официално възможните превантивни удари, даде ясно да се разбере, че Нетаняху е съгласен с Тръмп по отношение на иранската заплаха.

Тръмп вече обмисляше превантивни удари срещу ядрената програма на Иран към края на първия си мандат, след като международни инспектори разкриха увеличаване на запасите от ядрен материал на страната. Оттогава обаче той твърди, че никога не е обмислял сериозно тази опция и, че военните планове са били инициатива на неговите съветници по отбраната. С неговото завръщане на власт тези въпроси отново са на масата, в сценарий, белязан от геополитическо напрежение и риск от дестабилизация в региона.

 

Източник: LA RAZON

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари