Европейската комисия обяви създаването на Обсерваторията на телескопа Черенков (CTAO) като Европейски консорциум за изследователска инфраструктура (ERIC). Целта е тя да се превърне в най-голямата и най-мощна обсерватория за гама-астрономия в света. Тя ще има 13 телескопи в обсерваторията Roque de los Muchachos в Ла Палма, на Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC). Консорциум, в който участва Министерството на науката, иновациите и университетите (MICIU) на Испания.
Испания, чрез (MICIU), има важна роля в изграждането на обсерваторията, като допринася с инвестиция от около 50 милиона евро. Създаването на Европейския консорциум CTAO ще ускори изграждането на обсерваторията и ще осигури рамка за глобалното разпространение на нейните научни данни.
Европейският консорциум предоставя на основната организация CTAO официална рамка за приемане и експлоатация на настоящите прототипи на телескопи. Също така позволява незабавното започване на изграждането на пълния набор от повече от 60 телескопа в своите обекти в Ла Палма (Испания) и Чили. За да покрие своя широк енергиен обхват, CTAO ще използва три вида телескопи: телескопи с големи размери (LST), телескопи със среден размер (MST) и телескопи с малък размер (SST). В Испания (в CTAO-Norte) броят на одобрените телескопи е 4 телескопа с голям размер и 9 телескопа със среден размер. По-конкретно, прототипът на големия телескоп (LST-1) е във фаза на въвеждане в експлоатация и се очаква през следващите няколко години да бъдат готови още три LST и един MST.
Тези телескопи от крайната конфигурация ще бъдат по-чувствителни от всеки съществуващ инструмент, доближавайки обсерваторията до първите си научни резултати.
CTAO, обсерватория с несравнима прецизност
CTAO ще се отличава с несравнима прецизност и широкия енергиен диапазон на CTAO (20 GeV-300 TeV), което ще помогне за справяне с някои от най-изненадващите въпроси в астрофизиката. Ще се изследват три основни теми, разбиране на произхода и ролята на релативистичните космически частици. Изследване на екстремни среди, като черни дупки или неутронни звезди и изследване на границите на физиката, търсене на тъмна материя или отклонения от теорията на относителността на Айнщайн.
Освен това CTAO ще играе ключова роля в областта на многовълновата астрономия, благодарение на подобрената си производителност, която ще му позволи да предоставя фундаментална информация за гама лъчи при търсене на най-екстремните сценарии.
CTAO е проект за големи данни, който ще генерира стотици петабайти (PB) данни на година (~3 PB след компресиране). След ангажимента си към отворената наука, това ще бъде първата по рода си обсерватория за гама лъчи, която ще работи като отворена обсерватория, предоставяйки публичен достъп до своите научни данни и софтуерни продукти на високо ниво.
Членове на Европейския консорциум CTAO
Основната организация на CTAO отговаря за изграждането и експлоатацията на обсерваторията. Тази група работи в тясно сътрудничество с партньори по целия свят за развитието на Обсерваторията. Ключовите партньори включват In-Kind Contribution Collaborations, които разработват основен хардуер и софтуер, както и CTAO Consortium, международна група от изследователи, работещи по научното използване на Обсерваторията.
През следващите месеци Обсерваторията ще се подготви да интегрира и управлява усъвършенстван софтуер, предназначен да контролира телескопите и поддържащите ги устройства, както и да управлява обработката на данни. Членове на CTAO ERIC са Австрия, Германия, Словения, Испания, Франция, Италия, Европейската южна обсерватория (ESO), Полша и Чехия. Швейцария също е наблюдател, Япония е стратегически партньор, а Австралия е външен член.
Европейският консорциум за изследователска инфраструктура (ERIC)
Консорциумът за европейска изследователска инфраструктура (ERIC) е специфична правна форма съгласно правото на ЕС, която улеснява създаването и функционирането на изследователски инфраструктури от европейски интерес. Членовете на ERIC са държави-членки на ЕС, асоциирани държави в рамките на рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации и, при определени условия, други държави извън ЕС и междуправителствени организации.
Източник: LA RAZON