Германският външен министър Аналена Бербок и други депутати отправиха критики към канцлера Олаф Шолц за отказа му да одобри допълнителна военна помощ за Украйна.
Канцлерът на Германия Олаф Шолц е подложен на остри критики от политици от различни партии — включително и от собствения си външен министър — за отказа си да одобри нов пакет от 3 милиарда евро военна помощ за Украйна, освен ако не бъде финансиран чрез допълнителни заеми.
В телевизионно изказване по-рано тази седмица Шолц заяви, че ще се съгласи с военната помощ само ако бъде финансирана с нов държавен дълг, а не чрез съкращения в социалните разходи.
Допълнителните средства, които ще допълнят вече обещаните 4 милиарда евро за Украйна в предварителния бюджет за 2025 г., са основно предназначени за финансиране на оръжия за украинската противовъздушна отбрана.
„Като цяло, Германия в момента не се възприема като движеща сила на политиката за мир в Европа, и честно казано, от това ме боли“, заяви Бербок, водеща фигура в партията на Зелените.
Германия се готви за предсрочни избори на 23 февруари, след като крехката трипартийна коалиция драматично се разпадна през ноември.
Социалдемократическата партия (SPD) на Шолц е на трето място в последните социологически проучвания с 16%, зад крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (AfD) с 20% и център-дясната коалиция между Християндемократическия съюз (CDU) и Християнсоциалния съюз (CSU) с 31%.
Много членове и поддръжници на SPD са изморени от войната на Русия в Украйна и не желаят Германия да продължава да харчи милиарди за доставки на оръжия, особено предвид икономическия застой и двуцифрения бюджетен дефицит на страната, според местни медийни доклади. Германия е вторият най-голям доставчик на финансова и военна помощ за Украйна след САЩ.
По-рано тази седмица Карщайн Клайн от пробизнес ориентираната Свободна демократическа партия (FDP) и Йохан Вадепфул от CDU заявиха пред германската информационна агенция dpa, че смятат, че Шолц се опитва да спечели избиратели, като свързва пакета за помощ със заеми.
CDU, CSU и FDP по принцип подкрепят предоставянето на повече помощ на Украйна, но са против поемането на допълнителен дълг за финансирането ѝ. Поради това все още не е ясно дали пакетът от 3 милиарда евро ще бъде одобрен преди парламентарните избори в страната следващия месец.
Източник: Euronews