Здравните власти в Уганда се готвят да започнат изпитване на ваксина срещу ебола в столицата Кампала с цел овладяване на текущото огнище на вируса, съобщи високопоставен представител.
Според Понтиано Калебу, изпълнителен директор на Угандийския институт за вирусни изследвания, учените разработват изследователски протоколи за планираното приложение на над 2 000 дози от експериментална ваксина срещу суданския щам на ебола.
Световната здравна организация (СЗО) заяви в официално съобщение, че подкрепя реакцията на Уганда на огнището, като осигурява 2 160 дози от пробната ваксина.
„Изследователските екипи вече са разположени на терен и работят съвместно с екипите за наблюдение, докато се очаква официално одобрение“ се казва в изявлението на СЗО.
Кандидат-ваксината и потенциалните методи на лечение ще бъдат предоставени чрез клинични изпитвания, за да се оцени тяхната ефективност и безопасност. Производителят на ваксината все още не е обявен.
В момента няма официално одобрени ваксини за суданския щам на ебола, който доведе до смъртта на медицинска сестра в основната референтна болница в Кампала.
Здравните власти обявиха огнището ден след смъртта на пациента, починал в сряда. В момента се разследва източникът на заразата, а други потвърдени случаи все още няма.
Уганда разполага с експериментални дози на ваксината от края на епидемията от ебола през септември 2022 г., която доведе до смъртта на поне 55 души. Уганда има дълга история с огнища на ебола, включително епидемия през 2000 г., която доведе до смъртта на стотици хора.
Огнището на ебола в Западна Африка (2014-2016 г.) е най-смъртоносното в историята, като отнема живота на над 11 000 души.
Потвърдените случаи на ебола в Уганда са поредният епизод в поредицата от вирусни хеморагични трески, регистрирани в Източна Африка.
Ебола се предава чрез контакт с телесни течности на заразен човек или замърсени повърхности.
Симптомите включват: висока температура, повръщане, диария, мускулни болки, вътрешни и външни кръвоизливи (в някои случаи).
Източник: Euronews