Кое предизвика масовия срив в електрозахранването в Испания

29 апр. 2025, 20:04
оутаге
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

 

Започна разследване на причината за масовия срив в електрозахранването в Испания, Португалия и части от Франция, който блокира влакове, банкомати и светофари – едно от най-големите колапси на енергийната система в Европа досега

Испанският оператор на електрическата мрежа Red Electrica (REDE.MC) изключи кибератака като причина, но Висшият съд на Испания обяви, че ще започне разследване, за да установи причината.

 

Red Electrica в изявление от понеделник вечерта посочи „силни колебания в енергийния поток“, довели до „много значителна загуба на производство“. Според анализатори от Aurora Energy, честотата в мрежата е паднала от номиналните 50Hz до 49.85Hz, активирайки автоматични аварийни протоколи.

„Спадът вероятно е започнал поради сериозни колебания по високоволтовите линии в Южна Франция или във вътрешността на Испания. Хипотезите включват физическа повреда (отделяне на линия), внезапна загуба на производство в Испания или атмосферно явление“, казват експертите.

Загубата на производство е надхвърлила капацитета на системата и електрическата мрежа на Испания се е изключила от европейската система. Това е довело до колапс на системите в Испания и Португалия.

Най-честите причини за непланирани спирания на тока в големи мащаби са екстремни атмосферни условия – бури, гръмотевици, силни ветрове. По време на срива в понеделник времето е било спокойно.

Спирания могат да възникнат и поради повреди в електроцентрали, разпределителни линии, подстанции и други елементи на системата.

За стабилност на мрежата електропреносът в Европа се поддържа на 50 Hz. При отклонения активират се резервни системи, които изключват генератори от мрежата, за да ги предпазят.

Испания е сред водещите производители на възобновяема енергия в Европа – вятърната и слънчевата енергия съставляват 43% от общото производство.

Към момента на срива 59% от електричеството идва от фотоволтаични (PV) източници, 12% от вятър, 11% от ядрена енергия, 5% от газови централи.

Между 12:30 и 12:35 ч. PV производството пада с над 50% – от над 18 GW до 8 GW.

Друг източник заявява, че преди срива испанската мрежа е функционирала с много малко „инерция“ – тоест без достатъчно запазена енергия в ротиращи маси, като генератори, които могат да компенсират внезапни промени.

„При липса на инерция, всяка загуба в производството води до още по-голям срив, а за възстановяване след срив е нужно време, за да се възстанови инерцията“, казва източникът.

Сривът предизвика дебат дали непостоянството на слънчевата и вятърната енергия прави системите по-уязвими.

Премиерът Педро Санчес заяви, че не става дума за „прекомерно количество възобновяема енергия“. Но бързото развитие на сектора е довело до пренасищане на мрежата при силно слънце и слабо търсене, което води до нулеви или отрицателни цени на тока и принудително намаляване на производството от соларни ферми.

Анализатори очакват повече отрицателни ценови периоди през 2025 г. в Испания и Португалия заради нови соларни капацитети.

Източник: Reuters