Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху обвини лидерите на Франция, Обединеното кралство и Канада, че са „на грешната страна на историята“ и подкрепят Хамас, след като всички те призоваха за прекратяване на израелската военна операция в Газа и за премахване на ограниченията върху доставката на хуманитарна помощ.
„Когато масови убийци, изнасилвачи, убийци на бебета и похитители ви благодарят, вие сте на грешната страна на справедливостта, на грешната страна на човечността и на грешната страна на историята“, каза той в изявление в петък, като посочи поименно Еманюел Макрон, Киър Стармър и Марк Карни.
„Тези лидери може би мислят, че напредват към мир. Не е така. Те всъщност насърчават Хамас да продължи да се бие вечно и им дават надежда да създадат втора палестинска държава, от която отново да се опитат да унищожат еврейската държава – и не забравяйте, това няма да е държава без Хамас.“
По-рано тази седмица тримата лидери публикуваха съвместно изявление, в което осъдиха „грубото“ поведение на Израел в Газа и предупредиха, че ще предприемат „конкретни действия“, ако Нетаняху не промени курса, особено по отношение на хуманитарната помощ.
В телевизионното си обръщение Нетаняху също нарече убийството на двама служители на израелското посолство във Вашингтон „ужасяващ“ акт на антисемитско насилие. Ярон Лишчински (30 г.) и Сара Милгрим (26 г.) бяха застреляни по време на събитие, организирано от Еврейския музей в столицата на САЩ в сряда вечерта местно време.
Елиас Родригес извика „Свободна, свободна Палестина“, докато полицията го отвеждаше, а Нетаняху направи пряка връзка между стрелбата и нападението, водено от Хамас срещу Израел през 2023 г., което постави началото на войната в Газа.
Франция, Великобритания и Канада – всички близки съюзници на Израел – осъдиха убийствата във Вашингтон, както направиха и след атаката на Хамас на 7 октомври 2023 г.
Министри от трите държави бързо защитиха лидерите си. Говорителят на френското външно министерство Кристоф Льомоан заяви по местно радио, че „Израел трябва да позволи влизането на помощта; достъпът трябва да е масивен и свободен“, като в същото време критикува военната ескалация.
Британският министър на въоръжените сили Люк Полард отхвърли критиките на Нетаняху към Стармър, като заяви: „Ние подкрепяме правото на Израел на самозащита, стига да го упражнява в рамките на международното хуманитарно право.“
След почти тримесечна блокада върху всякаква помощ за ивицата Газа, по-рано тази седмица отново бяха допуснати десетки камиони. Но според ООН количеството доставена помощ е „капка в морето“ спрямо необходимото.
Източник: Euronews