Кой произвежда експлодиращите пейджъри

19 сеп. 2024, 17:51
,
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Кой е производител на експлодиращите устройва, които раниха стотици членове на военната групировка Хизбула в Ливан? Тайванският производител Gold Apollo, чийто бранд е върху устройствата казва, че европейска компания е свързана с тях.

Gold Apollo отрече да е производител на устройствата и посочи унгарската компания BAC Consulting.

„Дизайнът и производството на продуктите са отговорност на BAC.” каза изпълнителния директор на компанията и допълни, че те имат отношения с тази компания от три години.

Унгарските власти отрекоха тези твърдения по-късно, казвайки, че те са посредник и нямат производствени линии в страната.

„Въпросните устройства никога не са били в Унгария.“ каза държавният секретар по комуникациите на Унгария.

CNN се опитва да се свърже с унгарската компания, чрез уебсайт, а по-късно рецепционист в същата сграда казва, че компанията наема помещение там, но никога не са ги виждали да ползват мястото.

Полицията в Унгария започва разследване на компанията, а страната потвърди, че си партнира на международно ниво с организации и агенции за разрешаване на случая.

Засега няма коментари и от предполагаемия изпълнителен директор на BAC Consulting.

За операцията се знае, че е съвместна между Мосад и Израелската армия, а ливанското правителство нарече атаката „криминална израелска агресия.“

Според източници на Ню Йорк Таймс, Израел поставя експлозиви в устройват, както и начин, по който те могат да се детонират дистанционно.

Производството на пейджъри е регулирано в Тайван, поради особеностите на техните функции, а властите осъществяват редовни инспекции. Пейджърите на Gold Apollo отговорят на всички стандарти и нищо необичайно не е открито, казват властите.

Компанията работи с партньори по целия свят и е един от големите доставчици на такива устройства. Според снимки от Ливан, поне един от пейджърите е идентифициран като модел на Gold Apollo

Gold Apollo доставя 260 хиляди устройва между 2022 г. и 2024 г., повечето за САЩ и Австралия и няма данни такива да са доставяни в Ливан.

Източник: CNN

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари