Пилотен проект за солари върху релси стартира в Швейцария

14 окт. 2024, 19:34
, ,
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

След година закъснение, системата за соларни панели върху релси ще бъде тествана за първи път. Това ще се случи от следващата пролет, а оператор ще бъде швейцарският старт-ъп Sun-Ways. Проектът ще продължи 3 години в западния кантон Нойшател.

С приближаването на климатичната криза, Европа се стреми да забърза прехода към зелена енергия и това включва иновации. Така, по крайпътни пространства, язовири и ферми започват да се инсталират солари. Sun-Ways обаче е първата компания, която патентова преместваема соларна система и то за релси.

„Това ще бъде първият път, в който соларни панели ще бъдат инсталирани на релси и влаковете ще минават над тях.“ Казва изпълнителният директор на Sun-Ways, Джоузеф Скудери.

Преместваемостта на соларната система е ключова, тъй като самите релси трябва да бъдат достъпни за поддръжка.

За инсталирането на соларите ще се ползва специален влак, разработен от компания за поддръжка. Той ще се движи по релсите и ще поставя панелите както „се развива килим“ казват от Sun-Ways.

Самите панели са предварително сглобени, а влакът ще ползва специален механизъм, за да ги разгъва и инсталира, като е предвидено да може да инсталира до 1000 кв. метра солари на ден.

За да получи разрешение за този проект, компанията трябва да изпълни множество изисквания и да тества всичко. През тригодишната тестова фаза ще бъдат инсталирани 48 панела по 1 метър върху сегмент от 100 метра по релсов път, който се управлява от местната компания за обществен транспорт, като това ще струва около 620 хиляди евро.

Електричеството, което соларите ще генерират, ще достига до мрежата и ще се ползва за захранване на домове, защото е по-сложно да се свърже с мрежата, от която се захранват влаковете.

Компанията има сериозни амбиции и според нея, на теория, такива панели могат да се инсталират по цялата швейцарска релсова мрежа, която е 5317 км. Естествено, безсмислено е да се инсталират в тунели, но общо по мрежата могат да се разположат около 760 футболни игрища солари.

Според компанията, те могат да произвеждат до един терават-час соларна енергия на година или около 2 % от общата енергия, ползвана в страната.

Компанията планира такива проекти в Испания, Румъния и Южна Корея.

„Има над милион километра релсови линии по света.“ казва съоснователят на компанията. „Вярваме, че около 50 % от световните релсови пътища могат да бъдат екипирани с нашата система.“

Все още има много неизвестни пред такива проекти. Според операторите на влакове, панелите могат да получат микропукнатини поради преминаването на влаковете, което да създаде предпоставки за пожари, а отраженията могат да разсейват машинистите.

Според компанията, техните панели са по-устойчиви и имат антирефлексен филтър, както и вградени сензори, които да дават информация за тяхната изправност, а ако на влаковете се закачат специални четки, те ще могат и да ги почистват, като минават отгоре.

Друг проблем са снегът и ледът, които биха блокирали изцяло генерирането не енергия, но компанията има решение и за това – в момента се работи върху система за разтопяване на евентуален сняг или лед.

Източник: Euronews

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари