Полски и украински официални лица организират ексхумации в региона на Волиния, след като миналия месец двете страни се споразумяха да ексхумират първите тела от масовите убийства във Волиния.
През 1943 г. Украинската въстаническа армия (УПА) – украинска паравоенна организация, която си е сътрудничила с нацистка Германия – извършва серия от масови кланета във Волиния и Източна Галиция, които по това време са част от германската окупирана Полша.
Историците изчисляват, че в резултат на тези нападения около 100 000 полски цивилни са загинали. Освен поляците, сред жертвите са били арменци, евреи, руснаци, чехи и грузинци.
Украинският посланик в Полша Васил Боднар потвърди, че всички разрешителни са издадени за започването на ексхумацията на една масова гробница в Западна Украйна.
Точните дати на ексхумациите още не са потвърдени, но се очаква да се извършат през пролетта. Полската представителка Анна Врублевска изрази надежда, че това ще се случи през април.
Освен че целта е жертвите да получат достойно погребение и уважение, Полша и Украйна ще сътрудничат в научни изследвания, включващи взимане на ДНК проби на загиналите, за да се идентифицират, както и определяне на причините за смъртта им и дали те са резултат от насилие.
Това многонационално усилие има потенциала да намали дългогодишното напрежение между двете иначе близки съюзници.
Докато Полша официално признава събитията във Волиния за геноцид, Украйна оспорва тази класификация, разглеждайки ги като конфликт с отговорност и от двете страни.
Сега, официални лица и от двете страни се надяват, че началото на ексхумационния процес ще подобри полско-украинските отношения и ще доведе до по-тясно сътрудничество между двете държави.
Източник: Euronews