Правосъдният департамент на САЩ разшири обвиненията срещу руски граждани по т.нар. УиспърГейт и включи злонамерени атаки, целящи да разрушат компютърни системи в Украйна и 26 съюзници от НАТО.
Първоначално, петима руски граждани, служители на разузнаването са обвинени в конспирация с цел деморализация на украинските граждани в навечерието на руската инвазия в страната.
УиспърГейт атаките са от януари 2022 г. и могат да се считат за първи удар на Русия във войната, казва Уилиам ДелБанго, специален агент, директор на ФБР за Балтимор.
Кибератаките са насочени към американски компании и се прицелват в украинска цивилна инфраструктура и компютърни системи, несвързани с отбраната, като правосъдие, системи за спешни случаи, безопасност на храните, образование.
„Целейки да сломят духа на украинското общество, обвиняемите също крадат и публикуват лични данни на хиляди украински цивилни, включително и публикуват за продажба здравна информация на пациенти и друга чувствителна информация и после заплашват тези жертви.“ казва Матю Олсън, помощник главен прокурор по националната сигурност.
Според Олсън, атаките не са ограничени в Украйна.
„Те се прицелват в компютърни системи в други страни, подкрепящи Украйна в нейната борба за оцеляване. Като цяло, техните атаки включват компютърни системи в 26 страни на НАТО, включително САЩ.“
Федерално жури в Балтимор обвинява офицерите от военното арзуввнене, Владислав Бороков, Денис Денисенко, Юри Денисов, Дмитри Голошубов и Николай Корчагин. Обвинението е за конспирация с цел неоторизиран достъп до компютри, свързани с правителството на Украйна и нейните партньори.
Американското правителство предлага общо 60 милиона долара награда за помощ при установяването на местонахождението на петимата или на тяхната зловредна онлайн дейност. Най-вероятно те са в Русия, но въпреки това обвинението е полезно, защото ще им попречи да пътуват, а и разобличава тяхното участие е конспирацията.
Освен тези обвинения, разследването установява, че те извършват и банкова измама в САЩ, а ФБР и партньорите на САЩ в други страни работят по насоки за киберсигурност, в които се описва как са извършени атаките и какво може да се направи, за да се предотвратят такива в бъдеще.
Източник: AP News