Създадоха уникален антидот срещу змийска отрова

9 май 2025, 15:03
,
poisonous snake
 Автор: AleksM
Прочетена:

Кръвта на американец, който умишлено си е инжектирал змийска отрова в продължение на близо 20 години, е помогнала за създаването на „несравним“ антидот, според проучване, публикувано в Cell.

Всяка година до 140 000 души умират от ухапвания, от отровни змии по целия свят. И приблизително три пъти повече оцеляват с ампутации или трайни увреждания.

Основният проблем при спасяването на човек, ухапан от змия, е, че антидотите действат само срещу определен вид змия. Това означава, че ще трябва да бъдат произведени 600 противоотрови, по една за всеки съществуващ вид опасна змия. Изправен пред това препятствие, Тим Фриде решил да се жертва в името на науката и да бъде опитно зайче. По собствено желание той е бил обект на повече от 200 ухапвания от змии и си е инжектирал повече от 700 инжекции с отрова, приготвена от самия него.

Този американец умишлено се излага на отровата на някои от най-смъртоносните змии в света, включително различни видове мамби, кобри, тайпани и крайти (бугарски крайти), в продължение на 18 години.

Според учените, благодарение на антителата в кръвта на Тим Фриде е създадена „несравнима“ противоотрова.

В момента противоотровата се приготвя чрез инжектиране на малки дози змийска отрова в животни, например коне. Тяхната имунна система се бори с отровата, като произвежда антитела, които се събират за употреба като терапия при хора. Но отровата и противоотровата трябва да са много сходни, защото токсините в отровна ухапване варират значително от вид до вид. Има дори голямо разнообразие в рамките на един и същ вид. Например противоотровата, приготвена от змии в Индия, е по-малко ефективна срещу същия вид в Шри Ланка.

Тяхната работа, публикувана в научното списание Cell, идентифицира две широко неутрализиращи антитела срещу два класа невротоксини. В допълнение, учените добавиха лекарство, насочено към трети клас, за да разработят своя коктейл от противоотрова. В експерименти с мишки „противоотровата“ позволи на животните да преживеят летални дози от 13 от 19-те вида отровни змии. Останалите шест осигуриха частична защита. Според Гланвил, това е уникален диапазон на защита, която „вероятно обхваща цяла група елапиди, за които в момента не съществува противоотрова“.

В момента екипът работи за усъвършенстване на антителата и за да види дали добавянето на четвърти компонент може да доведе до пълна защита срещу отровата на елапидите.

Другият клас змии, пепелянките, разчитат повече на хемотоксини, които атакуват кръвта, отколкото на невротоксини. Общо има дузина класове токсини в змийската отрова, включително цитотоксини, които директно убиват клетките. „Мисля, че през следващите 10 до 15 години ще имаме нещо ефективно срещу всеки от тези класове токсини“, казва професор Питър Куонг, един от изследователите в Колумбийския университет. Крайната цел е да създадем един-единствен антидот, който да действа за всички, или една инжекция за елипидните и друга за пепелянките.

Учените предупреждават, че са необходими още изследвания, преди да може антидотът да се използва при хората.

 

 

Източник: La Razón