ЕК предлага нови правила за критично важни лекарства

11 мар. 2025, 19:42
,
 Автор: Teodora Илиева
Прочетена:

Европейската комисия предложи нови правила, насочени към укрепване на сигурността на доставките и наличността на критично важни лекарства, като приоритетно ще се насърчават доставчици, базирани в ЕС, в процеса на обществените поръчки.

Дългоочакваният проект на „Акт за критично важните лекарства“ е ключова част от здравното законодателство за този мандат.

Предложението беше обявено точно навреме, за да отговори на самоналожения срок от 100 дни на здравния комисар Оливер Вархей.

Актът има за цел да осигури стабилни и надеждни вериги за доставки в ЕС, като гарантира високо ниво на обществено здраве и сигурност.

„Актът за критично важните лекарства гарантира, че пациентите в ЕС имат достъп до необходимите лекарства, когато и където се нуждаят от тях, на достъпна цена. В настоящия геополитически контекст това се превръща в още по-голям приоритет“, заяви Вархей.

Предложението определя сигурността на доставките и наличността на критично важните лекарства като стратегическа цел на ЕС.

За постигането на тази цел е необходим координиран подход на национално и европейско ниво, признава Комисията.

Фокусът е върху лекарства за лечение на сериозни заболявания или такива с ограничени алтернативи.

Предложението има за цел да се справи със сериозния недостиг на лекарства в ЕС, особено за основни медикаменти като антибиотици, инсулин и болкоуспокояващи.

Много от тези лекарства стават все по-трудно достъпни, поради зависимостта от ограничен брой производители и страни.

ЕК признава, че ЕС е силно зависим от външни доставчици на активни фармацевтични съставки и че смущенията в износа могат да създадат сериозни рискове.

Докато фармацевтичните компании носят отговорност за осигуряване на достатъчно доставки на лекарства, разпределението на национално ниво се управлява от отделните държави членки.

В момента повечето недостиг на лекарства се управлява на национално ниво.

Новото предложение стимулира инвестиции в производството на основни лекарства и ключови съставки в ЕС, с цел намаляване на външната зависимост.

В допълнение, въвежда нова категория лекарства под специален мониторинг – „лекарства от общ интерес“.

Те включват медикаменти с ограничена наличност и достъпност в поне три държави членки на ЕС, като например терапии за редки заболявания.

За тези лекарства ЕК предлага координирани механизми за обществени поръчки с държавите членки, за да се предотвратят неравенства и недостиг в доставките.

Източник: Euronews