Унгария премахна ветото и Марк Рюте, бившият нидерландски премиер, може стане генерален секретар на НАТО. Това става след като той подписва изявление, адресирано до Орбан, че няма да принуждава Унгария да участва в предоставянето на помощ на Украйна.
Това беше едно от големите препятствия пред Рюте, а и ще даде възможност НАТО да покаже единството си в подкрепата за Украйна.
По време на среща от миналата седмица, настоящият генерален-секретар Йенс Столтенберг се разбра с Орбан Унгария да не пречи на НАТО да подпомага Украйна. Така, Унгария вече няма задължение да предоставя персонал или фондове в общите усилия, но за премахване на ветото се търсеше и официалното съгласие на Рюте.
Според правилата на НАТО, всички решения се взимат с консенсус между 32-те страни членки и така всяка държава може едностранно да блокира решенията, независимо от единството на останалите.
Очаква се Столтенберг да освободи поста през октомври, така че Орбан смята, че е нужно „споразумението да издържи теста на времето“. Той публикува и писмото на Рюте, ден след срещата със Столтенберг .
Рюте казва: „…в качеството си на вероятен бъдещ генерален секретар на НАТО, ще подкрепя напълно решенията от разговора между вас [Виктор Обран] и Йенс Столтенберг.“
„Премиерът Марк Рюте потвърди, че напълно подкрепя тази сделка и ще продължи да я подкрепя, ако стане следващият генерален секрета на НАТО. В светлината на това обещание, Унгария е готова да подкрепя Премиера Рюте за Генерален секретар на НАТО.“ Написа Орбан в Екс.
Работата на генералния секретар на НАТО е да организира срещи и да осъществява дипломатически консултации между отделните страни, за да се спазят принципите на единодушие.
Рюте е предпочитаният кандидат за поста, а последното предизвикателството пред поемането на длъжността е възможната кандидатура на румънския президент Клаус Йоханис, който завършва мандата си скоро.
Мандатът на Столтенберг беше удължен неколкократно, а последните преговори за негов наследник от 2023 г. не доведоха до успех.
Източник: AP News