След края на срещата по климата в Баку, страните постигнаха финансова сделка. Западният свят ще дава по 300 милиарда долара годишно, за да финансира намаляването на емисиите и адаптациите към климатичните промени в развиващия се свят от 2035 г. Но дали това е достатъчно?
По време на конференцията имаше няколко случая, при които преговорите почти се провалиха. Според развиващите се страни, които страдат най-много от климатичните промени, без да допринасят значително за тях, първоначалното предложение за 250 милиарда долара е „майтап“ с тях от страна на ЕС, САЩ и Япония.
Малко по-късно беше договорена сума от 300 милиарда. Групата на най-слабо развитите страни обяви това за неприемливо, а Алиансът на малките островни страни се присъедини към това становище и напусна преговорите. По-късно те все пак заявиха, че няма да се откажат от сделката.
Страните от Г77 плюс Китай, които включват държави от Латинска Америка, Африка и Азия, искаха сделка с 500 милиарда долара за „нова, обща цел“, която да замени сегашния бюджет от 100 милиарда долара годишно. Това обаче не беше прието.
След като не се разбраха, преговорите продължиха при закрити врати, за да завършат със сделката за 300 милиарда долара годишен бюджет. Той ще бъде крайно недостатъчен, смятат развиващите се страни. Сделката все пак е плод на усилията на участниците да договорят приемлив вариант за справяне с щетите от климатичните проблеми в различни части на света.
Източник: Euronews