Географското й положение и ниската надморска височина предразполагат страната към наводнения
Голяма част от холандците живеят под морското равнище, а най-ниската точка в страната е седем метра под морското равнище, в Nieuwekerk aan den Ijssel.
Половината от холандската територия е покрита от обширната делта на Рейн и от другите две големи реки, които текат през Холандия, Маас и Шелда. Рейн има два големи ръкава, Ваал, който разделя страната на две части, и Лек.
Тази страна е предимно равнинна, като най-високата й точка е около триста метра над морското равнище, на границата с Белгия и Германия. Това означава, че 17% от повърхността на страната е съставена от вода, а приблизително една трета от територията е под морското равнище.
Ниската надморска височина и географското й положение предразполагат страната към доста чести наводнения. Това е страна, предразположена към наводнения и преливане на вода поради местоположението си, в устието на няколко големи реки. Епизодите на наводнения, както речни, така и морски, са исторически, което подчертава необходимостта от правилното управление на водата. Най-известният пример е наводнението от 1953 г., считано за най-мащабното в Северно море през, 20-ти век. При него буря удря северозападния европейски шелф, което причинява големи щети. Повече от 1800 холандски граждани загиват, цифра, която нараства до 2500, ако се включат и районите на Обединеното кралство и Белгия, които също са били засегнати.
След инцидента холандските власти прилагат плана Делта, който се състои от изграждането на поредица от шлюзове, язовири и бариери, които са построени между 1954 и 1997 г.
Планът Делта, инженерният подвиг, който спасява Холандия от потъване
Една трета от нейната територия е под морското равнище и справянето с постоянните прииждания на водата изисква мащабни решения. Това е едно от най-големите инженерни постижения в света, защитаващо цялата холандска територия от бури и наводнения. Градове като Амстердам и Ротердам разчитат на канали и системи за контрол на водата, докато взаимодействието с водата е кара населението да развива индустрии като корабостроене, риболов и селско стопанство. Сама по себе си борбата с водата е част от холандската национална идентичност, страната използва съвременни техники като устойчиви диги, дренажни системи и плаващи къщи. Една от тези диги, построени в Холандия, е емблематична и свързва остров Маркен със сушата. Това е двукилометрова дига с построен върху нея път, заобиколен от двете страни от вода.
Друг метод, който холандците прилагат, за да се справят с прииждащата вода е язовирът Afsluitdijk. Той е цели 30 километра и е разположен на 50 километра северно от Амстердам. Свързва провинция Северна Холандия с Фризия и предпазва от покачване на водите на Северно море.